Jak tanio drukować?

Obraz aktualności
07.01.2021

Wbrew pozorom okazuje się, że zapewnić może je właśnie domowa drukarka. Podstawą jest jednak to, aby była ona odpowiednio dobrana do potrzeb domowników, a także umożliwiła zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych. Poznaj poradnik taniego drukowania i już nigdy nie przepłacaj w punktach ksero!
Dobierz drukarkę do swoich potrzeb.

Podstawą taniego drukowania jest odpowiedni dobór drukarki do swoich potrzeb. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, a utrudnia je szeroka oferta producentów sprzętu do drukowania. Wybierać można między urządzeniami monochromatycznymi a kolorowymi, o małych gabarytach lub tych o znacznych rozmiarach, mobilnymi lub podłączonymi do komputera kablem. Najważniejszą kwestią jest jednak to, czy postawi się na drukarkę laserową, czy atramentową. Te dwa modele różnią się od siebie mechanizmem działania. Pierwsza wykorzystuje do druku toner, druga tusz. To, czy w domowym wnętrzu powinna stanąć drukarka atramentowa, czy laserowa zależy od tego, jakie dokumenty będzie się na niej drukować. Jeśli sprzęt będzie wykorzystywany głównie do drukowania tekstu, to najlepszym rozwiązaniem będzie model laserowy. Do zdjęć, grafiki i niewielkich ilości tekstów lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Ta też będzie tańsza w zakupie, ale może być droższa w eksploatacji. Stąd tak ważne jest znalezienie sklepu, gdzie będzie można kupić tanie tonery i tusze. Pozwolą one w znacznym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Na uwadze należy mieć to, że tanie tonery i tusze to zamienniki oryginałów. Ich cena potrafi być od 50 do 80% niższa niż firmowych materiałów.
Na to, czy domowe drukowanie będzie tanie, wpływa nie tylko typ drukarki, ale także jej wydajność. Dane na ten temat można sprawdzić, analizując parametry sprzętu. W specyfikacji technicznej każdy producent umieszcza informacje o przewidywanym miesięcznym odciążeniu sprzętu. Liczba wydrukowanych stron miesięcznie pozwoli ocenić, czy wydajność sprzętu będzie odpowiednia, czy też trzeba kupić lepszy i nowocześniejszy model. Warto tu podkreślić, że im wydajniejsza drukarka, tym wyższa jej cena.