Jaką drukarkę wybrać? - poradnik

Obraz aktualności
18.02.2021

Drukarka monochromatyczna czy kolorowa?

Od tego, co będziesz chciał drukować, zależy wybór uprzędzenia. Jeśli będą to przede wszystkim różnego rodzaju teksty, dokumenty i materiały czarno-białe, czyli monochromatyczne warto zdecydować się na drukarkę laserową. Jeśli jednak potrzebujesz do domu urządzenia drukującego również różnego rodzaju kolorowych prezentacji lub zdjęć, w takiej sytuacji zdecydowanie lepszą opcja jest drukarka atramentowa. Niezależnie, jaki będzie Twój wybór warto mieć świadomość, jakie wady i zalety posiadają oba typy urządzeń.

Podsumowanie wad i zalet drukarek atramentowych i laserowych zostało przedstawione w tabelach poniżej.

 

1. Drukarki atramentowe – zalety i wady

 

Zalety

Wady

Wysoka jakość wydruku.

Wyższe koszty eksploatacji, przy dużej ilości wydruków.

Szybka gotowość do pracy.

Dłuższy czas wydruku pojedynczej strony.

Możliwość druku kolorowego i monochromatycznego.

Zasychanie tuszu w dyszach, jeśli nie korzystamy regularnie z urządzenia.

Niewysoka cena urządzenia.

Gorsza trwałość wydruku, który z czasem blaknie.

Kompaktowe rozmiary.

 

 

 

2. Drukarki laserowe – zalety i wady

 

Zalety

Wady

Duża szybkość druku.

Wyższa cena samego urządzenia.

Niskie koszty eksploatacji.

Brak możliwości druku w kolorze.

Druk jest trwalszy i nie blaknie.

Gorsza rozdzielczość wydruku.

Dłuższa żywotność.

 

Dość duży rozmiar.

 

 

Jak widać, każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Dlatego każde z nich będzie się nadawać do różnych zadań.

Drukarka do domu i małego biura – jakie urządzenie wybrać

Drukarka atrmentowa

Drukarka atramentowa to doskonałe urządzenie do domu, w którym będzie używana w miarę regularnie. Możliwość drukowania monochromatycznego oraz w kolorze pozwala na uzyskanie różnych materiałów zależnie od potrzeb. Dzięki kompaktowym rozmiarom drukarek atramentowych, bez trudu znajdziesz na nie miejscy na półce lub szafce. Nie stanowią one również zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu. Koszt całkiem dobrej drukarki do użytku domowego o rozdzielczości wydruku 4800 x 1200 dpi w kolorze to około 300 zł. Bardzo często są one dodatkowo wyposażone w skaner z możliwością robienia kopii.

Drukarka laserowa

Jeśli szukasz urządzenia, które szybko wydrukuje dużą ilość stron tekstu zdecydowanie lepiej wybrać drukarkę laserową. Drukarki laserowe doskonale się nadają do małego biura lub domu, gdzie materiały monochromatyczne drukowane są często oraz w dużej ilości. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko na czasie, ale również na materiałach eksploatacyjnych. Dodatkowo dysze drukarek laserowych, nie zatykają się, a toner nie obsycha, nawet jeśli sprzęt używany jest raz na parę miesięcy. Choć drukarki laserowe są nieco droższe, to ceny urządzeń monochromatycznych zaczynają się w granicach 400 zł. Jeśli jednak chcesz zainwestować w drukarkę laserową kolorową, będziesz musiał na ten wydatek przeznaczyć ponad 1000 zł.

Kiedy przyda się drukarka wielofunkcyjna?

Coraz powszechniejsze w domu i biurze stają się urządzenia wielofunkcyjne. Czym się charakteryzują. Są to drukarki atramentowe oraz laserowe wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak:

- skaner – pozwalający na odczytanie i zapisanie obrazu w formie cyfrowej, zazwyczaj jako pliki JPG lub PDF;

- kopiarka – pozwala na szybkie skopiowanie i wydrukowanie dokumentów oraz materiałów graficznych;

- faks – to specjalna usługa symilograficzna umożliwiająca przesłanie obrazu z wykorzystaniem telekopiarek lub drukarek z faksem.

Urządzenia wielofunkcyjne doskonale się nadają do każdego biura, sprawdzą się również w domu, szczególnie jeśli prowadzisz działalność jednoosobową. Coraz powszechniejsze stają się na rynku urządzenia wielofunkcyjne z drukarką atramentową, skanerem i kopiarką, których cena to około 400 zł. Jak widać, wydatek nie jest duży, a zdecydowanie zwiększa możliwości domowego sprzętu.

Jakie parametry drukarki należy sprawdzić

Niezależnie, czy zdecydujesz się na drukarkę atramentową, czy laserową warto zwrócić uwagę na parametry, którymi się charakteryzują, by wybrać najlepsze urządzenie. Co więc jest ważne przy wyborze urządzenia?

1. Szybkość wydruku

Parametr ten jest różny, zależnie czy wybierzemy drukarkę laserową, czy atramentową.

Zdecydowanie prym tu wiodą drukarki laserowe. Najtańsze modele drukują średnio 20 stron na minutę, co jest wystarczającą szybkością, nie tylko w domu, lecz również do małego biura i firmy.

Średnia prędkość wydruku w drukarkach atramentowych, zależnie czy będzie to druk kolorowy, czy monochromatyczny, wynosi od 4 do 10 kartek na minutę. Jednak lepsze modele drukarek atramentowych mogą wydrukować nawet 30 stron monochromatycznych na minutę.

2. Rozdzielczość druku

Jest to szczególnie istotny parametr, jeśli chcesz drukować zdjęcia i różnego typu materiały graficzne.

Standardowy wydruk monochromatyczny niezależnie od rodzaju drukarki wynosi 1200x1200 dpi. Jeśli jednak potrzebujesz wydrukować coś w kolorze minimalna rozdzielczość dobrego druku zaczyna się 4880 x 1200 dpi w typowych drukarkach atramentowych do użytku domowego, ale może osiągnąć nawet 9600 x 2400 dpi. Warto pamiętać, że im wyższa rozdzielczość druku, tym lepszej jakości obraz otrzymamy.

3. Możliwość drukowania na wysoko gramaturowych papierach i innych materiałach

Inwestując w dobrej jakości drukarkę atramentową, warto sprawdzić, jakiej gramatury papier obsługuje. Standardowy papier biurowy ma gramaturę około 100 g/m2. Jeśli jednak chcesz wydrukować dobrej jakości zdjęcia, musisz się liczyć z tym, że gramatura papieru fotograficznego to 200 g/m2. Dlatego kupując drukarkę atramentową, warto zwrócić na to uwagę.

Niektóre urządzenia umożliwiają również druk na innych powierzchniach niż papier, np. płytach CD, kopertach i pocztówkach.

Dodatkowe funkcje drukarki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Nie tylko urządzenia wielofunkcyjne, lecz także zwykłe modele drukarek atramentowych oraz laserowych posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające ich użytkowanie.

1. Drukowanie bezprzewodowe

Drukowanie bezprzewodowe umożliwia moduł Wi-Fi wbudowany do drukarki. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści, między z urządzenia można korzystać bez potrzeby podłączania go do komputera. Wystarczy przesłać pliki z dowolnego urządzenia takiego jak laptop, smartfon, czy tablet. Inną opcją wykorzystywaną w drukarkach z możliwością druku bezprzewodowego, jest łączność NFC.

2. Złącze USB

Umożliwia podłączenie nośników USB bezpośrednio do drukarki z pominięciem komputera stacjonarnego. To bardzo wygodne opcja, jeśli chcemy szybko wydrukować różnego typu dokumenty.

3. Gniazdo na karty pamięci

Gniazda na karty pamięci są szczególnie przydatne w drukarkach atramentowych do zdjęć. Dane zapisane na karcie pamięci aparatu fotograficznego lub telefonu mogą zostać wydrukowane od razy z nośnika.

Od czego zależą koszta eksploatacji drukarki

Koszta eksploatacji drukarki to również ważna kwestia przy jej wyborze. Szczególnie jeśli wiesz, że będziesz drukować dużo i często. Zły wybór urządzenia może spowodować, że w ciągu roku na materiały wydamy sumę równą samej drukarce. Koszt użytkowania drukarki jest zależny od cen materiałów eksploatacyjnych, przede wszystkim tonerów, tuszy oraz papieru.

Wydajność drukarek laserowych jest znacznie lepsza niż drukarek atramentowych, w związku z tym wydruk pojedynczej strony monochromatycznej w drukarce laserowej wynosi niecałe 10 gr. W drukarkach atramentowych cena to minimum 10 gr. Wszystko jednak zależy od użytych tuszy, tonerów oraz papieru do drukarki.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, standardowy papier biurowy ma format A4 i gramaturę maksymalnie do 100 g/m2. Trzeba jednak pamiętać, że im grubszy papier, tym więcej toneru i tuszu pochłoną. Dlatego drukowanie różnorodnych materiałów graficznych, takich jak zaproszenia, grafiki artystyczne, czy zdjęcia będzie znacznie droższe.

Koszt użytkowania drukarki jest również zależny od tego, czy zdecydujesz się na korzystanie z oryginalnych tonerów i tuszy, czy ich zamienników. Decydując się na zamiennik, koniecznie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę, lecz przede wszystkim wydajność oraz opinie użytkowników na temat ich jakości. Czasem źle wybrany zamiennik może nie tylko szybko się skończyć lub dawać bardzo złej jakości wydruk, lecz również uszkodzić samo urządzenie.