22.11.2024
Jak działa drukarka laserowa?
Drukarki laserowe stanowią poważną konkurencję dla atramentówek, szczególnie jeśli chcesz drukować dużo materiałów w czerni i bieli. W takiej sytuacji takie urządzenie staje się najlepszym rozwiązaniem. Czy wiesz jednak, czym różni się metoda działania drukarki laserowej od atramentowej? Co to jest bęben światłoczuły? Dlaczego wydruki laserowe są trwalsze? Na te oraz inne pytania, znajdziesz odpowiedź w tym poradniku.
Drukarka laserowa budowa
Drukarki laserowe i atramentowe są z wyglądu do siebie podobne, choć te pierwsze są zazwyczaj większe. Wiąże się to z budową wewnętrzną tego urządzenia.
Oczywiście, każda drukarka musi posiadać podajnik papieru oraz cały mechanizm odpowiedzialny, za jego przetransportowanie przez urządzenie na zewnątrz, po zakończeniu drukowania. W drukarkach laserowych odpowiada za to cały system różnych wałków. Liczne elementy elektroniczne mają za zadanie przetwarzanie danych numerycznych z komputera na odpowiednie sygnały, sterujące procesem wydruku. Sercem drukarki laserowej jest jednak bęben światłoczuły, laser, lub tańsze w eksploatacji lapy LED, które odpowiadają za właściwe nanoszenie tonera na papier.
Bęben światłoczuły to długi i cienki metalowy wałek, będący centralnym elementem kartridża laserowego. Pokryty jest specjalną substancją światłoczułą lub krzemem. Ma on właściwości przewodzące, dlatego może zostać naelektryzowany. Naświetlenie odpowiednich miejsc powoduje zaś utratę ładunku elektrycznego.
Laser lub lampy LED w drukarce naświetlają z dużą precyzją określone partie naładowanego elektrostatycznie bębna światłoczułego, powodując w tych miejscach zmianę ładunku.
Toner ma formę drobniutkiego proszku o skomplikowanej strukturze chemicznej. Jest to mieszanina dwóch rodzajów cząsteczek, jedne odpowiadają za transport ładunków elektrostatycznych, np. żelazo, drugie zaś za barwienie papieru. To one tworzą barwny obraz na kartce. Skład oraz proporcje są zależne od rodzaju drukarki i firmy.
Sprawdź, ofertę naszych tonerów do drukarek laserowych na https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tonery.
Jak działa drukarka laserowa?
Skoro już znamy najważniejsze elementy budowy drukarki laserowej, zobaczmy, jak przebiega ten proces krok po kroku.
- Na początek informacje z komputera lub innego nośnika, np. telefonu są przesyłane do drukarki. Tam specjalne oprogramowanie – interpreter opisu języka strony opracowuje bitmapowy obraz wydruku.
- Bęben światłoczuły zostaje naelektryzowany przez elektrodę ładującą.
- Bęben, który się cięgle obraca, zostaje naświetlony w precyzyjnie dobranych miejscach za pomocą lasera lub specjalnej diody LED. Są one sterowane przez kontrolera drukarki.
- Zanim wiązka lasera naświetli bęben światłoczuły, zostaje odbita przez powierzchnię szybko obracającego się wielokątnego lustra, a następnie przechodzi przez złożony zespół soczewek. Powstały promień odpowiada pojedynczym pikselom. Tak na bębnie powstaje niewidoczny dla oka fragment obrazu w formie elektrostatycznej.
- Wałek magnetyczny przyciąga drobinki tonera oraz nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny. Następnie cząsteczki tonera sąprzenoszone na te części bębna, które mają odpowiedni – przeciwny do nich ładunek. Dzięki czemu są one przyciągane.
- W podobny sposób toner przenoszony jest już na papier, pod którym znajduje się specjalna elektroda. Ponownie dochodzi do przyciągania elektrostatycznego.
- By obraz został utrwalony na papierze, znajdujący się na nim toner jest stapiany w temperaturze około 200 stopni Celsjusza i wprasowywany w kartkę, podczas przechodzenia pomiędzy rozgrzanymi wałkami.
- W ostatnim etapie bęben światłoczuły zostaje oczyszczony z pozostałości tonera, a cały proces zaczyna się od nowa, by zadrukować kolejny fragment papieru.
Drukarka laserowa monochromatyczna
Najpowszechniejsze w domowym użyciu są drukarki laserowe mono, drukujące w czerni i bieli. Ich cena jest dość przystępna, a dodatkowo jest wydajniejsza od drukarki atramentowej. Na rynku są dostępne dwa typy drukarek laserowych monochromatycznych, które różnią się metodą naświetlania:
Metoda write-black – w tej technologii naświetlane są punkty, które mają zostać zadrukowane. Dzięki temu uzyskuje się głęboki odcień czerni na wydruku.
Metoda write-white – w tym rozwiązaniu naświetlone zostają punkty, które nie będą zadrukowane. Technologia ta umożliwia precyzyjne odwzorowanie drobnych detali.
Drukarki laserowe monochromatyczne mogę się różnić od siebie również sposobem przenoszenia obrazu:
– drukarki laserowe jednoprzebiegowe – w tych urządzeniach transmisja obrazu z bębna światłoczułego na nośnik odbywa się podczas pojedynczego przejścia papieru przez maszynę;
– drukarki jednoprzebiegowe z pasmem transferowym – w tego typu drukarkach podczas pojedynczego przejścia papieru przez maszynę obraz zostaje przeniesiony najpierw na pośredniczący pas transferowy a dopiero potem na kartkę;
Drukarka laserowa kolorowa – działanie
Drukarki laserowe kolorowe działają na takich samych zasadach, jak drukarki laserowe mono, jednak kartridż zawiera nie tylko czarny toner, lecz również barwy CMY – Cyjan, Magenta i Yellow. Podczas drukowania kolorowe punkty są nanoszone przez bęben światłoczuły po kolei, tworząc w efekcie wielokolorową mozaikę, która w oku ludzkim tworzy jednorodny obraz. Tempo kolorowego wydruku jest zależne od budowy drukarki laserowej.
Drukarki laserowe czteroprzebiegowe posiadają jeden bęben światłoczuły, a proces wydruku jest podzielony na cztery etapy. Kartka papieru przechodzi pod bębnem 4 razy, by został nałożony osobno każdy z kolorów CMYK. W przypadku drukarek czteroprzebiegowych z pasmem transferowym obraz jest nakładany najpierw na pośredni pas transferowy, a następnie dopiero na papier.
Drukarki laserowe kolorowe jednoprzebiegowe są wyposażone w 4 bębny światłoczułe, osobno dla każdej barwy CMYK. Dzięki temu już podczas jednego przebiegu papieru przez urządzenie powstaje cały obraz. W efekcie proces drukowania jest szybszy, a bęben nie ulega tak szybko zużyciu.
Gotowy wydruk z drukarki laserowej jest trwalszy i bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, że dobrej jakości drukarki laserowe kolor są jednak droższe od atramentówek. Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem urządzenia do swojego domu lub biura zobacz nasz poradnik, Jaką drukarkę wybrać?