jak dziala iglowa
12.07.2024

Jak działa drukarka igłowa?

Choć drukarki igłowe nie cieszą się obecnie specjalną popularnością, kilkadziesiąt lat temu były w powszechnym użyciu. Pomimo licznych wad, takich jak głośna praca, mają one również swoje zalety. Dlatego też nie zniknęły całkowicie z rynku. Nowoczesne drukarki igłowe są stosowane w różnych hurtowaniach, bankach, czy firmach transportowych. Sprawdź, jakie są więc ich zalety oraz jak działa drukarka igłowa.

 

Parę słów o historii drukarki igłowej

Pierwsze drukarki igłowe zostały wyprodukowane przez firmę Seiko w 1964 roku, na potrzeby rozgrywających się w Japonii Igrzysk Olimpijskich. Były to dość małe i poręczne urządzenia, które miały szybko i precyzyjnie zapisywać wyniki osiągniętych przez sportowców czasów. Urządzenie się doskonale sprawdziło i wywołało niemałą sensację. Dlatego już cztery lata później model EP-101 został wprowadzony do produkcji masowej. Od tamtej pory drukarki igłowe zaczęły zyskiwać na popularności, szczególnie w miejscach, gdzie trzeba było drukować wiele dokumentów w kilku kopiach.

Z czasem jednak urządzenia te były zastępowane przez drukarki atramentowe i laserowe, które drukują szybciej, ciszej, w dużo lepszej jakości oraz w kolorze. Nie oznacza to jednak, że drukarki igłowe znikły całkowicie z rynku. Również i one zostały ulepszone i cieszą się dużą popularnością w firmach zajmujących się outsourcingiem IT, laboratoriach, czy hurtowniach. Zobaczmy, więc jak działa drukarka igłowa?

Budowa drukarki igłowej – najważniejsze elementy

Budowa drukarki igłowej jest znacznie prostsza niż atramentówek czy drukarek laserowych. Oczywiście i tutaj znajduje się prosty system transportu papieru oraz panel sterujący, ale tworzenie obrazu na kartce oparte jest na zupełnie innej metodzie. Najważniejszymi elementami jest taśma barwiąca, igła oraz wałek przesuwający papier.

Metoda działania drukarki igłowej znacznie bardziej przypomina pracę maszyny do pisania niż współczesnej drukarki. Tekst w maszynie do pisania powstawał poprzez uderzanie matrycy z literką (po naciśnięciu odpowiedniego klawisza) w taśmę z tuszem przyciśniętej do papieru. W efekcie na kartce powstawało odbicie literki.

Drukarki igłowe są wyposażone w specjalną głowicę zawierającą 9,24 lub 48 igieł, ułożonych w jednym lub dwóch rzędach. Każda igła jest wprawiana w ruch oddzielnie, przez znajdującą się pod nią sprężynkę. W efekcie uderzają o barwiącą taśmę z tuszem oraz papier nawinięty na specjalny wałek, który go przesuwa. Tutaj jednak obraz jest tworzony z pojedynczych kropeczek. Drukarki te są zazwyczaj monochromatyczne. Jeśli jednak jest potrzeba, można również zastosować taśmę wielobarwną, by uzyskać kolorowy wydruk.

Jak działa drukarka igłowa?

Tak, jak w przypadku innych drukarek informacja z komputera musi być przekazana do urządzenia. Zazwyczaj jest to robione za pośrednictwem kabla, jednak nowoczesne drukarki igłowe mogą być wyposażone w moduł Wi-FI. Tam informacja przekształcana jest na język ESC/P sterujący pracą głowicy drukarki oraz wałkiem przesuwnym z papierem.

W głowicy drukarki znajduje się elektromagnes, przez który podczas pracy przepływa prąd, wytwarzając pole elektromagnetyczne, o przeciwnej polaryzacji do magnesu stałego. W wyniku działania sił elektromagnetycznych dochodzi do wypchnięcia sprężynki z głowicy i uderzenia igły o papier. W efekcie powstaje na kartce odciśnięty punkt.

Punkty drukowane są w poziomych i pionowych rządach. Po wydrukowaniu pojedynczego  poziomego rzędu głowica drukarki przesuwa się o ułamek milimetra i kontynuuje nanoszenie informacji na papier. By przyspieszyć pracę urządzenia, we współczesnych drukarkach igłowych może być zastosowanych kilka głowic wyposażonych w igły. Papier przesuwany jest za pomocą wałka, do którego jest dociśnięty rolkami.

Drukarka igłowa parametry – co warto wiedzieć

Drukarki igłowe różnią się od siebie jakością druku szybkością pracy czy wydajnością taśmy barwiącej. Oto kilka najważniejszych parametrów drukarek igłowych, na które warto zwrócić uwagę.

  1. Ilość igieł– czy też liczba pionów, wpływa na jakość wydrukowanego materiału, im jest ich więcej, tym lepiej. Do wyboru są drukarki 9,24 oraz 48 igłowe.
  2. Szerokość wałkaw drukarce igłowej ma wpływ na prędkość jej pracy.
  3. Wydajność taśmy barwiącejjest zależna głównie od producenta.
  4. Prosty i intuicyjny w obsłudze panel sterowania, który umożliwi wykonywanie dużej ilości kopii na minutę.
  5. Energooszczędność– warto pamiętać, że są to urządzenia, które pracują często przez wiele godziny dziennie. Wybór drukarki z mniejszym zużyciem prądu może być oszczędnym rozwiązaniem.
  6. Natężenie dźwięku– niestety drukarki igłowe do cichych nie należą, dlatego przy wyborze tego sprzętu warto na to zwrócić szczególną uwagę.

Sprawdź, ofertę wydajnych taśm barwiących w ofercie naszego sklepu na https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tasmy.

Drukarka 9-igłowa i 24-igłowa – jakie są różnice?

Drukarki igłowe cechują się przede wszystkim wysoką wydajnością i wytrzymałością na trudne warunki pracy, co więcej może drukować nawet 24 godziny na dobę. Zastosowanie specjalnego materiału kopiującego zaś umożliwia tworzenie kilku kopii materiału równocześnie. Dlatego urządzenie to sprawdzi się tam, gdzie trzeba drukować duże ilości tekstu.

Na rynku najpowszechniejsza są modele drukarek 9 i 24 igłowych. Różnią się one przede wszystkim jakością wydruku, im większa ilość igieł w głowicy tym jest on lepszy. Jednak to nie jedyna między nimi różnica.

Drukarki 9 igłowe mają gorszą rozdzielczość i są wolniejsze. Ich zaletami jednak są mniejsze rozmiary, waga, oraz przystępna cena. Przykładem dobrej drukarki 9 igłowej jest Epson LX-350 EU.

Najpopularniejsze obecnie na Polskim rynku są jednak drukarki 24-igłowe, np. drukarka OKI Microline 3320, choć  ich cena jest wyższa, to wyższej jakości druk oraz większa szybkość pracy z pewnością rekompensują ten wydatek.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.