zaschniety_tusz
03.07.2022

Jak sobie poradzić z zaschniętym tuszem w drukarce?

Wbrew pozorom, zasychanie tuszu w drukarce zdarza się częściej niż myślisz – i to nie tylko wtedy, gdy nie używasz jej przez bardzo długi czas. Zobacz, jak uporać się z tym problemem i szybko przywrócić urządzeniu pełną sprawność.

 • Tusz może zasychać w drukarce z różnych powodów, m.in. na skutek zbyt rzadkiego używania lub przeterminowania atramentu.
 • Sposób czyszczenia drukarki z zaschniętego tuszu należy dopasować do konkretnego urządzenia.
 • Aby zapobiegać wysychaniu tuszu w drukarce, nie kupuj go na zapas, lecz wtedy, gdy się kończy. Możesz też rozważyć zakup drukarki laserowej.

Zasychanie tuszu w drukarce – możliwe przyczyny

Zablokowanie dysz drukujących zaschniętym tuszem to problem, który dość łatwo zdiagnozujesz. Wystarczy spojrzeć na zadrukowany arkusz – jeśli znajdują się na nim smugi mogące świadczyć o za małej ilości atramentu, chociaż pojemnik z nim jest prawie pełny, najpewniej masz do czynienia właśnie z tą usterką.

Warto jednak zastanowić się też nad tym, dlaczego tusz do drukarki zasycha. Najczęstszą przyczyną jest nieregularne drukowanie. Ale równie dobrze atrament może wyschnąć z innych powodów, jak chociażby:

 • przeterminowanie (ważność wynosi zazwyczaj do 18. miesięcy od umieszczenia go w drukarce lub do 12. miesięcy od końca terminu gwarancji),
 • ponowne napełnianie pojemników, w wyniku którego do środka dostaje się powietrze,
 • niewłaściwe przechowywanie tuszu do drukarki (np. w pobliżu grzejnika lub innego źródła ciepła).

Jak pozbyć się problemu z zaschniętym tuszem?

Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy jeszcze, na czym dokładnie polega zasychanie tuszu w drukarce. Nie chodzi tu bowiem o sam pojemnik, lecz o mikroskopijne dysze, które znajdują się pod wkładem. Ich zadanie polega na wyrzucaniu atramentu na papier podczas drukowania, zatem ewentualna niedrożność może skutkować nierównomiernym drukiem.

Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, które w większości przypadków pozwalają uporać się z problemem dotyczącym zaschniętego tuszu.

Uruchomienie programu czyszczenia głowic

Służący do tego przycisk znajdziesz albo bezpośrednio na obudowie drukarki, albo na komputerze w programie służącym do zarządzania jej funkcjami. Niektóre modele dysponują automatycznym czyszczeniem głowic co pewien czas, które odbywa się bez udziału użytkownika i zapobiega zasychaniu tuszu w drukarce.

Jak wyczyścić drukarkę z głowicami oddzielonymi od kartridżów?

Aby usunąć zaschnięty tusz, przejdź po kolei przez poniższe kroki:

 1. Wyciągnij całą głowicę z kartridżami, a następnie usuń z niej pojemniki z tuszami.
 2. Nalej płyn do udrażniania głowic drukarki na głęboki talerz.
 3. Umieść w nim koszyk głowicy w taki sposób, aby dysze znajdowały się w płynie.
 4. Pozostaw tak nawet do 12 godzin.
 5. Po upływie tego czasu starannie wytrzyj dysze i zamontuj kartridże.
 6. Głowicę wraz z tuszami umieść w drukarce i wykonaj wydruk testowy, aby sprawdzić, czy udało się pokonać problem.

Jeśli wykonanie tego procesu przekracza Twoje możliwości, skorzystaj ze wsparcia specjalistycznego serwisu. Nie zapłacisz za to dużo, a jednak nie ryzykujesz uszkodzeniem urządzenia na skutek nieumiejętnego działania.

Jak wyczyścić drukarkę z kartridżami zintegrowanymi z głowicami?

Najprostszym rozwiązaniem problemu z zaschniętym tuszem jest wymiana kartridżów na nowe. Jeśli to nie wchodzi w grę, możesz spróbować je udrożnić, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 1. Wyjmij pojemnik z tuszem.
 2. Połóż go na płatku kosmetycznym nasączonym płynem do udrażniania głowic drukarek. Zrób to w taki sposób, by dysze stykały się bezpośrednio z wilgotną powierzchnią.
 3. Pozostaw na około pół godziny.
 4. Po upływie tego czasu starannie wytrzyj dysze, zamontuj kartridż w drukarce i sprawdź, czy zabieg przyniósł oczekiwany efekt.

Jak zapobiegać wysychaniu tuszu w drukarce?

Czy można uchronić drukarkę przed zasychaniem tuszu? Na pewno nie stuprocentowo, ale możesz wdrożyć pewne zabiegi, dzięki którym zmaleją szanse na to, że ten problem będzie nawracać z taką częstotliwością jak dotychczas. Pomocne mogą się okazać następujące działania:

 • regularne korzystanie z drukarki – postaraj się raz na trzy lub cztery tygodnie wydrukować chociaż jedną kartkę, nawet jeśli niczego konkretnego nie potrzebujesz,
 • zmiana drukarki na laserową, w której nie występuje problem dotyczący zasychania tuszu do drukarki (wykorzystuje ona toner),
 • nie kupuj tuszów do drukarki na zapas – dzięki temu nie będziesz stosować opakowań o krótkiej dacie przydatności, które mogłyby się przeterminować w krótkim czasie po otwarciu.

Te trzy wskazówki (być może za wyjątkiem tej środkowej) nie powinny być trudne do zrealizowania. Przy tak niewielkim wysiłku możesz jednak otrzymać pewność, że drukarka nie zawiedzie Cię w najmniej sprzyjającym momencie.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Lista życzeń 0
Otwórz listę życzeń Kontynuuj zakupy