jak wybrac drukarke
24.05.2022

Jak wybrać drukarkę – kilka praktycznych wskazówek

Jeśli się zastanawiasz jak wybrać drukarkę, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, między innymi funkcje, jakie ma pełnić, rodzaj i ilość drukowanych materiałów, czy ma być to sprzęt biurowy, czy do domu, a także najważniejsze parametry. Dlatego wybór drukarki wcale nie jest taki prosty. W naszym poradniku znajdziesz podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Jaką drukarkę wybrać – atramentowa czy laserowa?

Na początku parę słów o tym, jakie rodzaje drukarek masz do wyboru. Standardowo do użytku domowego lub biurowego polecane są drukarki laserowe oraz atramentowe. To, która z nich będzie lepsza, zależy od różnych czynników, które omówimy w kolejnych częściach artykułu. Oto krótka charakterystyka poszczególnych typów urządzeń.

Zobacz ofertę naszych drukarek na stronie https://tonatuszu.pl/drukarki.

Drukarki atramentowe – najważniejsze cechy

Wybór drukarki atramentowej to dobra decyzja, jeśli drukujesz materiały monochromatyczne i kolorowe. Są one dość tanie, dzięki czemu nie nadwyrężą domowego budżetu, a jednocześnie umożliwiają wydruk zarówno kolorowych zdjęć lub grafik, jak i czarno-białych dokumentów. Zasada działania tych urządzeń opiera się na wykorzystaniu temperatury do nanoszenia mikrokropelek tuszu na kartkę, które tworzą cały obraz. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule, Jak działa drukarka atramentowa. By wybrać drukarkę, warto dokładnie sprawdzić jej parametry oraz funkcje. Oferta atramentówek jest niezwykle szeroka, dzięki czemu bez trudu znajdziesz urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Standardowe urządzenia wykorzystują do druku cztery kolory CMYK, drukarki atramentowe przeznaczone do wydruku wysokiej jakości grafik i zdjęć mogą posiadać 2 lub 4 pojemniki z dodatkowymi kolorami. Więcej na temat różnic pomiędzy tymi urządzeniami znajdziesz w artykule Rodzaje drukarek atramentowych.

Drukarki laserowe – krótka charakterystyka

Drukarki laserowe to urządzenia, których działanie oparte jest na wykorzystaniu światła lasera oraz właściwościach elektrostatycznych – przyciągania cząsteczek o różnych ładunkach, oraz odpychania tych o ładunku identycznym. Dzięki czemu może powstać obraz najpierw na bębnie, a następnie już na papierze. Dokładany proces powstawania wydruku został opisany w poradniku, Jak działa drukarka laserowa.

Drukarki laserowe są chętnie wybierane wszędzie tam, gdzie trzeba drukować dużo, szybko i dość tanio. Choć cena samego urządzenia jest wyższa w porównaniu do atramentówek, jednak przy częstym drukowaniu koszty eksploatacji są znacznie niższe, zaś wydajność lepsza. W ofercie sklepów ze sprzętem komputerowym i drukującym masz do wyboru drukarki laserowe monochromatyczne oraz kolorowe. To, którą z nich najlepiej wybrać zależy do tego, co chcesz drukować.

Na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę wybierając drukarkę?

Niezależnie jaki typ drukarki chcesz wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, od których zależy komfort pracy i jakość wydruków.

Rozdzielczość – a jakość uzyskanych materiałów

Rozdzielczość drukarki, czyli wartość dpi to liczba punktów obrazu w rzędach. Jest najważniejszym parametrem informującym o jakości uzyskiwanych dokumentów. Im rozdzielczość jest wyższa, tym lepsze będą wydruki. Zależnie od typu drukarki i jej przeznaczenia będą miały inną rozdzielczość:

 • 600×600 dpi to obecnie najniższa rozdzielczość dla drukarek monochromatycznych a ich jakość jest zdecydowanie przeciętna;
 • 1200×600 dpi ta wartość dla druku czarno-białego jest wystarczająca, jednak dla materiałów kolorowych może być nieco za słaba;
 • 2400×600 dpi – to maksymalna rozdzielczość dla drukarek laserowych monochromatycznych i kolorowych, wystarcza na dobrej jakości wydruki czarno-białe oraz kolorowe, grafiki czy wizytówki;
 • Od 4800×1200 dpi do 9600 × 2400 dpi – to rozdzielczość wysokiej jakości drukarek atramentowych, w których uzyskasz doskonałej jakości materiały kolorowe np. zdjęcia.

Szybkość wydruku – od czego jest zależna

Wybierając drukarkę, warto zwrócić uwagę na szybkość wydruku, która jest zależna od takich czynników jak:

 • druk monochromatyczny, czy kolorowy;
 • grubość i format papieru;
 • jakość wydruku;
 • procent zadrukowania strony.

Każdy producent podaje standaryzowane dane – ilość stron na minutę dla danego modelu, które można podzielić na trzy główne grupy:

 • Około 14 stron na minutę to standardowa szybkość wielu drukarek atramentowych;
 • Około 35 stron na minutę do bardzo dobra szybkość drukarek atramentowych oraz standard dla drukarek laserowych
 • Powyżej 35 stron na minutę to prędkość wydruku wysokiej jakości drukarek laserowych monochromatycznych oraz kolorowych.

Rodzaj oraz format papieru

Ma to szczególne znaczenie, jeśli chcesz drukować coś więcej niż zwykłe materiały tekstowe i graficzne w formacie A4. Większość drukarek obsługuje różne gramatury papieru, zazwyczaj maksymalna grubość podana jest w specyfikacji urządzenia. Jeśli jednak planujesz druk różnego typu grafik, czy zdjęć musisz wybrać drukarkę, która będzie obsługiwać między innymi różne typy papieru np. powlekany, fotograficzny, czy gruby wizytówkowy, a także niestandardowe formaty zdjęciowe np. 10×15, 13×18, a także duże A3.

Czym jeszcze się kierować przy wyborze drukarki?

Wybierając drukarkę, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, które będą determinować między innymi wygodę korzystania z urządzenia oraz koszty.

Sposób łączności drukarki

Obecnie oferowane urządzenia posiadają różne metody łączności z urządzeniami przewodowe oraz bezprzewodowe, dzięki temu można drukować standardowo z komputera lub bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Oto kilka najważniejszych rodzajów łączy:

Poniżej najpopularniejsze rodzaje wyjść i złącz:

 • port USB typu B – standardowy port w większości urządzeń umożliwiający podłączenie drukarki do komputera lub aparatu fotograficznego;
 • Ethernet / LAN – łącze do sieci lokalnej idealne w domu oraz biura;
 • Wi-Fi – pozwala na przesyłanie danych z każdego urządzenia, które ma łącze z Internetem;
 • czytnik kart pamięci – umożliwia drukowanie zdjęć oraz innych materiałów zapisanych na kartach pamięci urządzeń mobilnych.

Cena materiałów eksploatacyjnych

Jeśli chcesz wybrać tanią drukarkę, musisz zwrócić uwagę nie tylko na cenę samego urządzenia, lecz również koszt materiałów eksploatacyjnych, które będziesz musiał z czasem dokupić. Często okazuje się, że najtańsze drukarki atramentowe są dość drogie w eksploatacji, ponieważ oferowane przez producenta tusze dużo kosztują. Dlatego przed zakupieniem sprzętu sprawdź cenę wkładów i oblicz ile będzie Cię kosztował wydruk pojedynczej strony. Jak to zrobić? Dość prosto, sprawdź cenę wkładu (lub kompletu, jeśli chcesz drukować w kolorze), a następnie liczbę tę podziel, przez ilość stron wydruku deklarowaną przez producenta.

Koszt eksploatacji drukarki możesz obniżyć, korzystając z wysokiej jakości zamienników tuszy dostępnych również w naszej ofercie https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tonery/tonery-prism. Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto korzystać z zamienników tuszy, sprawdź ten artykuł.

Jak wybrać drukarkę do domu i do biura – sprawdź różnice

Zależnie czy chcesz wybrać drukarkę do domu, czy do biura każda będzie musiała charakteryzować się innymi cechami i parametrami. Na co więc zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Najlepsza drukarka do domu

Wybierając drukarkę do domu, odpowiedz sobie przede wszystkim na kilka pytań:

 • Jak często będziesz drukować?
 • Jak często chcesz drukować w kolorze?
 • Ile możesz wydać na urządzenie?

Zazwyczaj do standardowego użytkowania w domu polecane są drukarki atramentowe, dzięki którym możesz wydrukować potrzebne materiały w czerni i bieli oraz w kolorze. Są one dość tanie, cechują się dobrymi parametrami a na dodatek, dzięki kompaktowym wymiarom bez problemu znajdziesz na nie miejsce. Szczególnie polecamy dwa modele, cieszące się dużym powodzeniem:

HP OfficeJet Pro 8210 – o rozdzielczości druku kolorowego nawet 2400×1200 dpi, opcją dwustronnego drukowania, oraz modułem Wi-Fi, dzięki czemu doskonale się sprawdza w warunkach domowych.

Drukarka Canon Pixma G1411 – cechuje się wysoką rozdzielczością wydruku aż 4800×1200 dpi i wysoką wydajnością, dzięki czemu wydrukujesz nawet kilka tysięcy stron w kolorze bez potrzeby uzupełnienia.

Drukarki atramentowe, sprawdzą się również w domowym biurze oraz małej firmie. Więcej propozycji modeli znajdziesz na https://tonatuszu.pl/drukarki/atramentowe.

Jaka drukarka do biura?

Wybierając drukarkę do biura lub firmy, musisz pamiętać, że musi być to urządzenie, które umożliwi wydruk dużej ilości materiałów, dlatego należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • szybkość drukowania,
 • koszt eksploatacji,
 • wielkość pojemnika na papier,
 • wydajność.

Większość biur czy korporacji, nie licząc firm zajmujących się projektowaniem, czy grafiką, potrzebuje sprzętu, który szybko i dość tanio wydrukuje duże ilości materiałów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku są drukarki laserowe, które cechują się dość dobrą rozdzielczością wydruku i znacznie większą szybkością w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Co więcej, koszt wydruku pojedynczej strony w drukarce laserowej jest zazwyczaj znacznie tańszy. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te są nieco droższe. Na rynku jest dostępnych wiele modeli drukarek laserowych monochromatycznych oraz kolorowych. Szczególnie ciekawą ofertę mają firmy Brother, OKI, oraz HP, na przykład:

Drukarka HP LaserJet Pro M304a – cechująca się dużą szybkością wydruku, nawet 35 stron na minutę i wysoką rozdzielczością w trybie rozszerzonym 4800×600 dpi, lub 1200×1200 dpi. Dzięki czemu możesz uzyskać wysokiej jakości materiały monochromatyczne. Dodatkowym atutem urządzenia, jest jego przystępna cena.

Dobrą opcją do każdego biura lub firmy jest wielofunkcyjne urządzenie laserowe, które wyposażone jest dodatkowo w skaner, kopiarkę oraz faks. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze oraz miejsce, ponieważ kupujesz jedno, a nie kilka różnych sprzętów. W naszej ofercie znajdziesz drukarki wielofunkcyjne laserowe.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Lista życzeń 0
Otwórz listę życzeń Kontynuuj zakupy