atrametowa_laserowa
19.08.2022

Co wybrać: drukarkę atramentową czy laserową?

Zarówno użytkownicy drukarek atramentowych, jak i laserowych mają swoje argumenty przesądzające o wyższości swojego urządzenia. A jak to wygląda w rzeczywistości? Co sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku: drukarka atramentowa czy laserowa? Z naszymi wskazówkami dokonanie trafnego wyboru nie przysporzy Ci trudności.

Drukarka laserowa a atramentowa – porównanie

Główną różnicą między drukarką laserową a atramentową jest technologia druku. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje promień lasera. Zostaje on odbity w taki sposób, aby na światłoczułym bębnie został odwzorowany obraz. W ten sposób powstaje tzw. utajony obraz wydruku, do którego przylegają cząsteczki tonera – a następnie zostają przeniesione na papier i utrwalone wysoką temperaturą.

W drukarkach atramentowych działa to zupełnie inaczej. Tutaj tekst czy obraz nie są przenoszone jako ich fizyczna forma, lecz jako zbiór mikroskopijnych punktów, które głowica misternie nanosi na papier przy użyciu tuszu. Dopiero po naniesieniu ich wszystkich we właściwym zagęszczeniu na kartce pojawia się to, co powinno zostać wydrukowane.

Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe mogą obsługiwać druk w kolorze. Trzeba tylko wybrać model dysponujący taką opcją.

Kiedy warto wybrać drukarkę atramentową?

O drukarkach atramentowych mówi się często, że sprawdzają się znakomicie w przypadku drukowania zdjęć czy wykresów i są w tym względzie znacznie lepsze niż modele atramentowe. Jest to zgodne z prawdą, ale nie stanowi jedynego obszaru zastosowania tego typu urządzeń.

Warto przede wszystkim mieć na uwadze to, że drukarki atramentowe najlepiej odnajdują się w roli sprzętu domowego, który jest używany do drukowania niewielkiej liczby stron. I to najlepiej nie codziennie, tylko sporadycznie, gdy zachodzi taka potrzeba. Ma to związek nie tylko z nieco wyższymi kosztami eksploatacyjnymi niż w przypadku drukarek laserowych, ale również z tym, że drukują nieco wolniej. O ile przy kilku kartkach pewnie nie odczujesz żadnej różnicy, o tyle przy drukowaniu kilkuset stron już będzie to problemem.

Aspektem, który często biorą pod uwagę użytkownicy drukarek atramentowych, są również kompaktowe wymiary. Nie każdy dysponuje dużym domem, w którym nie brakuje miejsca na takie opcjonalne peryferia komputerowe. Dlatego też drukarki atramentowe są często wybierane przez użytkowników, którym zależy na tym, by sprzęt zajmował jak najmniej przestrzeni, a jednak był w pełni funkcjonalny.

W jakich sytuacjach drukarka laserowa będzie lepszym wyborem?

Jak już wspomnieliśmy, drukarka laserowa będzie doskonałym wyborem, jeśli zamierzasz drukować dużo dokumentów tekstowych. Ze względu na stosunkowo niską cenę materiałów eksploatacyjnych jest ekonomiczna w użytkowaniu. Z tego powodu często wybiera się ją do zastosowań profesjonalnych, czyli w roli wyposażenia najróżniejszych biur i zakładów pracy. Jakie urządzenie wybrać do małego biura, w którym co prawda nie ma dużego zapotrzebowania na wydruki, ale liczy się szybkość pracy? Tu również najtrafniejszym wyborem okaże się wydajny i ekonomiczny model laserowy. Choć przyjdzie Ci za niego zapłacić więcej niż za atramentową drukarkę, to jednak zaoszczędzisz na czasie i na kosztach zakupu materiałów eksploatacyjnych.

Pamiętaj o tym, że drukarka to sprzęt wybierany na dłuższy czas, a nie jedynie do wykonania jednej czynności. Przy jego wyborze kieruj się zatem nie tylko ceną, ale przede wszystkim tym, w jakim zakresie będziesz z niego korzystać w przyszłości. Koniecznie zwróć też uwagę na to, ile kosztują materiały eksploatacyjne oraz czy na rynku są dostępne zamienniki tych oryginalnych. Dzięki temu unikniesz później przepłacania za tusz lub toner, które – w skrajnych przypadkach – mogą kosztować nawet więcej niż samo urządzenie. Niestety, wiele osób skuszonych przystępną ceną drukarki dowiaduje się o tym po fakcie.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Lista życzeń 0
Otwórz listę życzeń Kontynuuj zakupy