Kopia_zapasowa_banerki_TT2
19.08.2022

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne – co bardziej przyda się w domu?

Przy zakupie drukarki do użytku domowego często okazuje się, że w tej samej cenie możesz mieć urządzenie, które nie tylko drukuje, ale również skanuje, kopiuje i faksuje. Co się bardziej opłaca: typowa drukarka czy “wielofunkcyjny kombajn”? Sprawdź.

Klasyczna użyteczność czy multifunkcjonalność?

Już na wstępie można by zapytać, po co kupować urządzenie typu 4 w 1, skoro będziesz korzystać tylko z 1 dostępnych funkcji? Odpowiedź może być krótka: bo możesz. Miej na uwadze to, że drukarka nie jest sprzętem, który wyrzucisz po jednokrotnym użyciu i wymienisz na inny. Przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji posłuży Ci z powodzeniem przez kilka lat. A w tym czasie dużo się może zmienić.

O ile nie chcesz kupować kolejnego urządzenia już za kilka lat, postaw na takie z większą liczbą funkcji, które nie zawiedzie Cię w żadnej sytuacji. Tym bardziej, że obecnie są one dostępne w cenach porównywalnych do kosztu zakupu standardowej drukarki.

Kiedy warto wybrać urządzenie wielofunkcyjne?

 

Nawet jeśli obecnie nie potrzebujesz skanera czy kopiarki, nie oznacza to, że nie będziesz ich używać w przyszłości. Przykład? Jeśli kupowałeś drukarkę 3 lata temu, z pewnością nie przewidziałeś, że koronawirus uziemi w domach miliardy osób na całym świecie – w tym Ciebie – zmuszając ich do pracy zdalnej. Pamiętasz, ile kłopotów sprawiało Ci przesyłanie dokumentów do współpracowników, bo nie miałeś pod ręką skanera? A wystarczyło zdecydować się wtedy na wybór urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego i nie miałbyś tego problemu.

Jeśli masz dzieci, pomyśl również o tym, w jakim stopniu one będą korzystać z tego sprzętu w ciągu najbliższych lat. Nawet jeśli obecnie proszą Cię tylko o wydrukowanie kolorowanek, to jednak z czasem zaczną drukować materiały do szkoły czy skanować zeszyty dla chorej koleżanki.

Jakie zalety niesie za sobą wybór urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego?

Jeśli już wybierasz urządzenie wielofunkcyjne do użytku domowego, najlepszą opcją dla Ciebie będzie najpewniej model atramentowy. Dlaczego? Główną zaletą tego typu sprzętów są kompaktowe wymiary, znacznie mniejsze niż w przypadku tych działających w oparciu o technologię laserową. Różnica w gabarytach jest tu szczególnie widoczna, nawet bardziej niż przy klasycznych drukarkach.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia również cena zakupu. Modele atramentowe są zwykle sporo tańsze niż laserowe, a do tego sprawdzają się przy sporadycznym użytkowaniu. Atrakcyjną ceną cechują się również kompatybilne z nimi materiały eksploatacyjne – tym bardziej, że na rynku można się spotkać z dużym wyborem wysokiej jakości zamienników.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że szybkość druku sprzętów atramentowych jest zawsze nieco niższa niż tych laserowych. We współczesnych urządzeniach wielofunkcyjnych różnica ta jest naprawdę minimalna, ale jednak da się ją czasem zauważyć – m.in. wtedy, gdy masz do wydrukowania jednorazowo obszerny dokument. Jeśli wiesz, że będziesz drukować dużo i zależy Ci na czasie oraz ekonomicznym użytkowaniu (bo np. prowadzisz własną działalność i pracujesz stale z domu), zastanów się, czy model atramentowy na pewno sprawdzi się w Twoim przypadku.

To wszystko przesądza o tym, że urządzenia wielofunkcyjne atramentowe są najczęściej wybierane do zastosowań domowych. Ich laserowe odpowiedniki sprawdzają się z kolei na medal w pracy biurowej, w której zwykle występuje znacznie większe zapotrzebowanie na wydruki.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Lista życzeń 0
Otwórz listę życzeń Kontynuuj zakupy