Piękne_zdjęcia
26.09.2022

Jak wydrukować piękne zdjęcia w domu?

Jak wydrukować piękne zdjęcia w domu?

Lustrzanki cyfrowe i coraz lepsze aparaty w telefonach komórkowych dają miłośnikom fotografii niemal nieograniczone możliwości. Opcje efektów, pozwalają nawet ze zwykłych ujęć tworzyć ciekawe obrazy. Teraz najlepsze zdjęcia można bez trudu wydrukować samemu. Co jednak trzeba wiedzieć, by wydrukować piękne zdjęcia w domu? Oto praktyczne podpowiedzi.

Jaką drukarkę wybrać do wydruku zdjęć w domu?

Wydruk zdjęć w domu daje Ci wiele możliwości. Przede wszystkim zdjęcia masz od ręki i nie musisz czekać na realizacje zlecenia w jakimś studio, a po drugie jest to tańsze. Jednak by drukować wysokiej jakości materiały fotograficzne, musisz posiadać do tego odpowiedni sprzęt. Nie każda drukarka bowiem się do tego nadaje. Najlepszą opcją są drukarki atramentowe lub atramentowe urządzenia wielofunkcyjne.

Wybierając drukarkę do zdjęć, trzeba pamiętać, że musi spełniać kilka istotnych warunków:

  • drukować w wysokiej rozdzielczości,
  • mieć możliwość drukowania bez marginesów,
  • obsługiwać różne formaty papieru, również o większej gramaturze,
  • wykorzystywać do druku większą ilości kolorowych turzy, co poprawia jakość drukowanych fotografii,
  • obsługiwać karty pamięci lub łączyć się przez Wi-Fi.

Doskonałym przykładem dobrej jakości drukarki do zdjęć jest drukarka Epson L810. Szeroki wybór drukarek, które się sprawdzą przy wydruku fotografii, posiada również firma Canon. Firma specjalizująca się w sprzęcie fotograficznym. Opisy przykładowych modeli znajdziesz w artykule Rodzaje drukarek atramentowych – jaką drukarkę wybrać?

Jakość papieru ma znacznie – wybierz dobry papier do zdjęć

By wydrukować piękne zdjęcia w domu, musisz zainwestować w odpowiedni papier do zdjęć. To dzięki niemu zdjęcie ma właściwą jakość i prezentuje się świetnie. Wybierając papier do zdjęć, na którym chcesz drukować, zwróć uwagę na następujące aspekty:

Format papieru fotograficznego – papier do fotografii ma określone rozmiary. Istotne jest, by sprawdzić, czy Twoja drukarka dane formaty obsługuje. Najbardziej powszechne są papiery w formacie: 9×13, 10×15 oraz 13×18, a także A4. Warto pamiętać, że wielkość zdjęcia i jego jakość są zależne od rozdzielczości fotografii.

Gramatura papieru do zdjęć – im wyższa tym papier jest grubszy. Tu również istotne jest sprawdzenie danych technicznych drukarki. Zdjęcia drukowane w domu najlepiej prezentują się na grubszym papieże o gramaturze powyżej 200 gramów.

Powierzchnia papieru – do wyboru jest papier matowy, półbłyszczący i błyszczący. Zdjęcia na papierze matowym mają bardzo intensywne kolory i odbijają mocno światło, dlatego mogą się na nich pojawiać różne refleksy. Papier matowy daje znacznie mniej żywą kolorystykę, jednak nie odbija światła. Doskonałym kompromisem jest papier półbłyszczący (semigloss), na którym fotografie mają piękne i intensywne kolory, jednak nie generują tak dużych refleksów.

 

Jak przygotować zdjęcie do wydruku?

Odpowiednie przygotowanie zdjęcia do wydruku gwarantuje jego wysoką jakość. Najważniejsza jest rozdzielczość i maksymalny rozmiar, by zdjęcie było wyraźne. Na drukarce musisz ustawić rozdzielczość 300 dpi, by określić rozmiar zdjęcia, musisz dokonać drobnych obliczeń. W tym celu znajdź we właściwościach fotografii rozmiar fotografii w pikselach, a następnie podziel ją przez 300 dpi. Otrzymasz wynik w calach, który należy przemnożyć. To jakiej jakości otrzymasz zdjęcia, zależy od wykorzystywanego aparatu. Najlepsze zdjęcia dają lustrzanki cyfrowe, jednak aparaty w telefonach komórkowych są również coraz lepsze. Oto kilka przykładowych obliczeń:

Rozdzielczość aparatu Rozmiar zdjęcia (piksele) Maks. wielkość zdjęcia w cm
(druk 300 dpi)
8 MPx 3 464 x 2 309 29,3 x 19,6
12 MPx 4 242 x 2 828 35,9 x 24,0
16 MPx 4 898 x 3 265 41,5 x 27,6
24 MPx 6 000 x 4 000 50,8 x 33,9

 

Jeśli chcesz wydrukować większe zdjęcie, przy ograniczonej ilości pikseli, musisz zmniejszyć rozdzielczość dpi wydruku do 150 dpi. Umożliwia to dwukrotne zwiększenie rozmiaru obrazu, jednak ma wpływ na jakość fotografii.

Czy tusz wpływa na jakość wydrukowanych zdjęć?

Na jakość drukowanych w domu zdjęć wpływ ma również zastosowany tusz. Warto pamiętać, że najlepszą jakość wydruku gwarantuje zastosowanie oryginalnych tuszy dedykowanych przez firmę do konkretnych urządzeń. Szczególnie jeśli stawiasz na wysokiej jakości drukarkę z 6 kolorami atramentów, co gwarantuje najwyższą jakość przejść tonalnych.

Jeśli drukujesz dużo zdjęć i chcesz zaoszczędzić na tuszach i myślisz o zastosowaniu zamiennika, warto poszukać sprawdzonej firmy oferującej produkty najwyższej jakości.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.