drukarka nie drukuje
11.07.2024

Dlaczego drukarka nie drukuje?

Problem z wydrukowaniem dokumentów może być spowodowany różnymi czynnikami. Błędy drukarki mogą wynikać z takich drobnych przyczyn, jak brak papieru czy źle włożony toner, jak i bardziej skomplikowanych usterek, wymagających specjalistycznej pomocy. Sprawdź, dlaczego drukarka nie drukuje i co można z tym zrobić.

Drukarka nie drukuje – problem z tonerem lub tuszem

Najczęstszą przyczyną, z powodu której drukarka nie drukuje, jest problemy z tuszem lub tonerem. Większość z nich można rozwiązać samemu.

Pusty toner lub tusz

To dość częsty problem. Nie każdy pamięta, by sprawdzić zużycie, lub po prostu wymienić kartridż odpowiednio wcześnie. W takiej sytuacji wystarczy wymienić zużyty wkład na nowy, by drukarka podjęła prace.

Jeśli posiadasz drukarkę atramentową marki HP i chcesz unikać takich niespodzianek, skorzystaj z subskrypcji Instant Ink gwarantującej szybkie i tanie drukowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu na czas otrzymasz tusz do drukarki, zanim się całkowicie wyczerpie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Subskrypcja Instant Ink – szybkie i oszczędne drukowanie.

Niepoprawnie włożony pojemnik z tuszem lub toner

Niedawno wymieniałeś tusz lub toner w swoim urządzeniu, a jednak drukarka nie drukuje? Prawdopodobnie pojemnik z tuszem lub tonerem został źle zamontowany. By to sprawdzić, wystarczy podnieść pokrywę drukarki i zobaczyć, czy pojemnik jest zainstalowany we właściwą stronę. Jeśli nie trzeba to poprawić. Pamiętaj, by dokładnie zamykać pojemnik drukarki, ponieważ to również powoduje błąd drukarki.

Niekompatybilny pojemnik z tuszem lub toner

Błędy drukarek mogą wynikać z niekompatybilnego tonera lub tuszu. Nawet kupując oryginalny produkt, może się okazać, że wybrałeś wkład niepasujący do danego modelu drukarki, lub może się on okazać po prostu się wadliwy. W takiej sytuacji trzeba niestety go zwrócić.

Nieco inaczej sytuacja wygląda przy zakupie zamienników do drukarek. Po pierwsze, trzeba bardzo dokładnie wybrać odpowiedni produkt, po drugie niektóre drukarki posiadają specjalne zabezpieczenie. Uniemożliwia to zastosowanie zamiennika.

Zaschnięty tusz w drukarce atramentowej

Jeśli drukarka atramentowa jest dość rzadko używana, niemożność drukowania może wynikać z zaschniętego tuszu w dyszach. Najczęściej ten problem można rozwiązać samemu. By dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytaj artykuł Jak sobie poradzić z zaschniętym tuszem w drukarce.

Błędy drukarek – przyczyny techniczne

Drukarka nie drukuje również z powodów technicznych lub systemowych. Większość z nich można samodzielnie sprawdzić i poprawić.

Nieprawidłowo podłączone kable

Czasem drukarka nie drukuje z bardzo prozaicznych przyczyn, takich jak źle podpięte kable. Brak lub niewłaściwe podłączenia kabla powoduje, że drukarka nie przyjmie zlecenia drukowania. By to rozwiązać, musisz dokładnie sprawdzić, czy wszystkie kable – zasilania, oraz połączenia z komputerem są odpowiednio podłączone.

Brak połączenia z Wi-Fi

Jeśli chcesz wydrukować plik lub zdjęcie bezpośrednio z telefonu, lub innego urządzenia mobilnego, błąd drukarki, może być spowodowany brakiem połączenia z Wi-Fi. By móc to naprawić, sprawdź na ekranie konfiguracji routera Wi-Fi lub hotspota, czy Twoja drukarka jest na liście urządzeń podłączonych do sieci i czy można przesłać pliki do wydruku. Jeśli nie spróbuj podłączyć ją kablem lub sprawdź, czy dane połączenia z siecią są aktualne.

Brak sterownika lub nieprawidłowo zainstalowany sterownik

Czasem błędy drukarek pojawiają się zaraz po ich zakupie. Nie musi być to od razu przyczyna reklamacji urządzenia. Często nowa drukarka nie drukuje, ponieważ nie ma sterownika, lub jest on błędnie zainstalowany.

By to naprawić, trzeba na początku sprawdzić, czy zainstalowany sterownik do drukarki jest aktualny. Jeśli nie wystarczy wejść na stronę producenta drukarki, pobrać jego aktualną wersję i zainstalować ją ponownie.

Inne przyczyny, z powodu których drukarka nie drukuje

Problem z tonerem lub tuszem, czy techniczne problemy z drukarką to nie jedyne powody, przez które drukarka nie drukuje. Warto wspomnieć jeszcze o kilku przyczynach.

Brak papieru w pojemniku

Brak papieru w pojemniku lub papier zacięty w mechanizmie również powoduje błąd drukarki. Pierwszy problem łatwo rozwiązać, trzeba sprawdzić, czy w podajniku jest papier do drukowania i w razie braku po prostu go uzupełnić.

Jeśli jednak papier został wciągnięty w mechanizm, trzeba ściągnąć obudowę, by dostać się głębiej do urządzenia i wyciągnąć kartkę. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się w dużych drukarkach biurowych.

Zanieczyszczenia wewnątrz drukarki

W drukarce mogą się gromadzić różne zanieczyszczenia, między innymi proszek z tonera, czy drobny pył z papieru, szczególnie w urządzeniach intensywnie użytkowanych. Równie częstym zanieczyszczeniem jest osadzający się wewnątrz kurz. Jeśli więc występuje błąd drukarki, warto otworzyć klapę urządzenia i go przeczyścić. Można również oddać drukarkę do specjalistycznego czyszczenia.

Awaria podzespołów drukarki

Sprawdziłeś wszystkie wymienione przyczyny, przez które drukarka nie drukuje i nadal nie rozwiązałeś problemu? Niestety może to oznaczać, że problem jest poważniejszy i doszło do awarii podzespołów. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc fachowca.

Urządzenia drukujące

Zobacz wszystkie

Nasz sklep korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.